O nás

Smíšený pěvecký sbor CHORUS OSTRAVA byl založen v roce 2008 při Ekonomické fakultě Vysoké školy báňské – Technické univerzitě Ostrava. Jeho zakládající členové však mají za sebou bohatou hudební činnost. Většina z nich tvořila jádro Vysokoškolského pěveckého sboru Ostravské univerzity, který přes 40 let působil na ostravské hudební scéně pod vedením svého zakladatele prof. Lumíra Pivovarského.
A právě mnoholeté laskavé vedení pana profesora společně s nadšením a odvahou jeho nadaného bývalého studenta Mgr. Jana Mlčocha daly na podzim roku 2008 vzniknout tomuto novému pěveckému tělesu při Ekonomické fakultě Vysoké školy báňské – Technické univerzitě Ostrava.

Členové ansámblu CHORUS OSTRAVA tak navazují na úspěchy, kterých dosáhli společně se svým sbormistrem Lumírem Pivovarským ve VPS OU. Patří mezi ně významná ocenění z četných domácích i mezinárodních sborových soutěží, koncertování v Evropě i řadě mimoevropských zemí, např. v Japonsku, Mexiku a Brazílii. V současné době působí sbor pod vedením Mgr. Petry Rašíkové, jedné z nejnadanějších studentek prof. Pivovarského.
CHORUS OSTRAVA často vystupuje na slavnostních akcích Technické univerzity Ostrava a koncertuje nejen v Moravskoslezském kraji a v České republice, ale také v zahraničí. Historie sboru zahrnuje množství úspěšných koncertních vystoupení na sborových festivalech a soutěžích na Slovensku, ve Francii, Německu, Polsku, Rakousku, Rusku, Španělsku a Singapuru.

V roce 2012 byl CHORUS OSTRAVA oceněn stříbrnou medailí na mezinárodní soutěži Franze Schuberta ve VÍDNI. Začátkem roku 2014 si CHORUS OSTRAVA odvezl z III. GDAŃSKého mezinárodního festivalu pěveckých sborů zlatou medaili a absolutní vítězství, stříbrné pásmo získal na tradičním adventním festivalu v polském KRAKOVĚ. V červenci roku 2015 získal sbor zlaté a stříbrné pásmo na prestižním festivalu „The Singing World“ v ruském PETROHRADU. Koncem roku 2015 byl CHORUS OSTRAVA oceněn dvěma zlatými pásmy a zvláštní cenou za dramaturgii na mezinárodním festivalu adventní a vánoční hudby v BRATISLAVĚ. Rok 2016 přinesl CHORUSU OSTRAVA 1. místo na mezinárodním sborovém festivalu „Zlatna vila“ v PRIJEDORU v Bosně a Hercegovině mimo jiné za nejlepší provedení soudobého díla. Léto roku 2017 vyvrcholilo oceněním 3 zlatých pásem a absolutním vítězstvím v kategorii A na mezinárodní soutěžním festivalu pěveckých sborů „Orientale Concentus“ v SINGAPURU. Porota 1. ročníku soutěžního festivalu „VOCE MAGNA“ konaného na podzim roku 2017 v ŽILINĚ ocenila CHORUS OSTRAVA opět zlatým pásmem. V červenci roku 2018 stanul CHORUS OSTRAVA opět na stupních vítězů na mezinárodním soutěžním festivalu „Internationaler Chorwettbewerb“ v rakouském městě SPITTAL AN DER DRAU, kde si vyzpíval 3. místo v kategorii folklorní tvorby a 7. místo v povinné kategorii. V roce 2018 byl CHORUS OSTRAVA oceněn Unií českých pěveckých sborů titulem „Sbor roku 2017“ a na mezinárodní soutěžním festivalu „Varsovia Cantat“ v polské VARŠAVĚ získal CHORUS OSTRAVA 1. místo v kategorii A1, smíšené pěvecké sbory a absolutní vítězství. Na podzim roku 2019 si CHORUS OSTRAVA na mezinárodním soutěžním festivalu „Rimini International Choral Competition“ v italském RIMINI vyzpíval 2. místo v kategorii lidové tvorby a 3. místo v kategorii smíšené sbory. Na Mezinárodním soutěžním festivalu „Musica Orbis Gloria 2021“ v PRAZE byl sbor porotou oceněn zlatým pásmem. Z Mezinárodního soutěžního festivalu IFAS v PARDUBICÍCH si sbor přivezl 2 zlaté pásma v kategoriích folklór i cenu Bohuslava Martinů.

CHORUS OSTRAVA spolupracuje s Janáčkovou filharmonií Ostrava, Komorním orchestrem Janáčkovy konzervatoře v Ostravě, Moravskoslezskou Sinfoniettou, Sdružením hudebníků Příbor a rovněž cimbálovou muzikou Kotci z Frýdlantu nad Ostravicí.
Repertoár sboru zahrnuje téměř všechny žánry sborového zpěvu, od vokální polyfonie, přes spirituály a úpravy lidových písní až k dílům současných autorů.
Na uměleckou kvalitu sboru má vliv i to, že někteří jeho členové řídí vlastní pěvecké sbory a mnozí z nich se také výrazně prosazují v domácích i zahraničních soutěžích.

Sborová příprava a zkoušky probíhají každé pondělí v přízemí budovy E, děkanátu Ekonomické fakulty Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, Havlíčkovo nábřeží 3120/38a, Ostrava – Moravská Ostrava od 18 do 21 hodiny.