Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)Deutsch (DE-CH-AT)

Chorus Ostrava, pěvecký sbor při Ekonomické fakultě
Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava

Partneři:

Ekonomická fakulta VŠB

ostrava lg

účast na Mezinárodním soutěžním festivalu "Orientale Concentus" v Singapuru byla realizována s finanční podporou Statutárního města Ostravy.

MKCR

účast na Mezinárodním soutěžním festivalu "Orientale Concentus" v Singapuru byla realizována s finanční podporou Ministerstva kultury České republiky

ostrava lg

Statutární město Ostrava podpořilo projekt "Chorus Ostrava na Mezinárodním festivalu sborového umění "The Singing World".

 Hinterschmiding

NV-PRO PO

GIVT box 211 211

 

 


Chorus Ostrava byl u tvorby nové festivalové tradice sborového zpívání v Levicích
There are no translations available.

2016 Levice spolocna

V posledním zářijovém víkendu se sbor Chorus Ostrava zúčastnil vůbec prvního ročníku „Festivalu zborového umenia“ s mezinárodní účastí ve městě Levice na jihu Slovenska. Velice rádi jsme přijali pozvání na tuto zcela novou sborovou událost jednak protože se zpěváci vždy těší na setkání s jinými tělesy, ale jistě také proto, že odborným garantem festivalu a jedním z hlavních organizátorů byl pan profesor Milan Pazúrik, dlouholetý přítel našeho zesnulého dirigenta Prof. Lumíra Pivovarského. Pod záštitou vedení města Levice se na festival sjely čtyři sbory z uskupení Vyšegrádské čtyřky – Podkarpatský mužský sbor z Polska, dívčí sbor Cantemus Gyermekkórus z Maďarska, smíšený sbor Chorus Ostrava z České republiky a Pěvecký sbor slovenských učitelů.

Vysoká úroveň zúčastněných sborů nás mile překvapila. Po vlídném přijetí zástupců sborů vedením města na radnici v Levicích, jsme se ubytovali a chystali na naše první zpívání. V pátek vpodvečer se v krásných a akusticky přívětivých prostorách nově zrekonstruované židovské synagogy uskutečnil koncert sborů Chorus Ostrava a maďarského dívčího sboru Cantemus Gyermekkórus. Děvčata zpívala andělsky a své vystoupení oživila také zajímavou choreografií a doprovodem na příčné flétny. Věříme, že ani Chorus Ostrava neudělal svým výkonem a zajímavým repertoárem ostudu. V každém případě bylo na všech zpěvácích i na posluchačích vidět, že si z večera odnášejí příjemný pocit. Ted den se šlo na ubytování brzy spát, neboť sobotní program byl doslova nabitý. Hned ráno po rozezpívání se setkaly všechny čtyři sbory v obchodním centru Dituria. V rámci propagace sborového zpěvu širší veřejnosti zde zazpívaly sbory několik populárních písní, včetně jedné společné skladby Franze Biebla Angelus Domini, kterou dirigoval Štefan Sedlický, vedoucí sboru slovenských učitelů. Když zazněla z bezmála sto padesáti úst melodie „Ave Maria, gratia plena...“, přítomní lidé přestali nakupovat a s úsměvem na tvářích se zaposlouchali. O hodinu později si sbory vzájemně zazpívaly v Levicích na náměstí, kde vznikly také nezapomenutelné fotografie všech zúčastněných s pozadím krásné historické radnice. Odpolední volno jsme využili k prohlídce města za asistence našich skvělých průvodců Natálie s Patrikem, kteří nám byli ochotnými společníky po celou dobu festivalu.

Galakoncert všech sborů se konal v sobotu večer v kulturním domě Junior za účasti starosty, vícestarosty města a dalších významných hostů. Akustika velkého kinosálu sborové hudbě příliš nepřála, ale soudě podle potlesku přítomných se koncert vydařil. Důležitý je vždy projev a radost ve tvářích, se kterou zpěváci vcházejí na pódium. Muži ze Slovenska zazpívali po sériii náročných duchovních skladeb působivý verbuňk „Bude vojna, bude“ a další komorní seskupení mužů z Polska pobavilo publikum rozvernou skladbou „Bocian“, kterou doplnili i vtipnými kostýmy žab. Děvčata z Maďarska svou jistotou intonace a čistými hlásky opět zazářila. Na závěr, po vystoupení každého sboru zazněly dvě skladby společné. Kompletní mužskou sekci, s grácií jí vlastní, zvládla naše dirigentka Petra Rašíková a interpretace Janáčkovy písně Láska opravdivá, chytila za srdce mnohé posluchače. Na úplný závěr zaznělo opět andělské Angelus Domini všech čtyř sborů dphromady. Družný večer vystoupením na jevišti neskončil, protože bylo připraveno velmi milé setkání se všech zúčastněných v zázemí kulturního domu. Děkovalo se, gratulovalo k výkonům, předávaly se dárky, navazovala se nová přátelství a příjemný večer pokračoval se sklenkou dobrého vína při zpěvu českých a slovenských lidových písní. Někteří naši členové byli tak potěšeni a dojatí, že se jim vůbec nechtělo odjet zpět na ubytovnu. Výborná a bujará atmosféra se přenesla i tam, takže večírek pokračoval s kytarou a skvělou náladou až do brzkých ranních hodin.

Festival jsme zakončili v neděli vystoupením při mši v Kostele církve bratrské v Levicích a po vynikajícím obědě, který nám místní farníci přichystali, jsme se vydali na pětihodinovou cestu domů. Plni dojmů a pozitivní energie z příjemně stráveného víkendu jsme se loučili v Ostravě se slovy: „Bylo to krásné, jako vždy, když jsme spolu“.

Jana Vaňková

2016 Levice 2016 LEVICE FOTO