Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)Deutsch (DE-CH-AT)

Chorus Ostrava, pěvecký sbor při Ekonomické fakultě
Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava

Partneři:

Ekonomická fakulta VŠB

ostrava lg

účast na Mezinárodním soutěžním festivalu "Orientale Concentus" v Singapuru byla realizována s finanční podporou Statutárního města Ostravy.

MKCR

účast na Mezinárodním soutěžním festivalu "Orientale Concentus" v Singapuru byla realizována s finanční podporou Ministerstva kultury České republiky

ostrava lg

Statutární město Ostrava podpořilo projekt "Chorus Ostrava na Mezinárodním festivalu sborového umění "The Singing World".

 Hinterschmiding

NV-PRO PO

GIVT box 211 211

 

 


O nás

Smíšený pěvecký sbor CHORUS OSTRAVA byl založen v roce 2008 při Ekonomické fakultě Vysoké školy báňské – Technické univerzitě Ostrava. Jeho zakládající členové však mají za sebou bohatou hudební činnost. Většina z nich tvořila jádro Vysokoškolského pěveckého sboru Ostravské univerzity, který přes 40 let působil na ostravské hudební scéně pod vedením svého zakladatele prof. Lumíra Pivovarského.
A právě mnoholeté laskavé vedení pana profesora společně s nadšením a odvahou jeho nadaného bývalého studenta Mgr. Jana Mlčocha daly na podzim roku 2008 vzniknout tomuto novému pěveckému tělesu při Ekonomické fakultě Vysoké školy báňské – Technické univerzitě Ostrava.
Členové ansámblu CHORUS OSTRAVA tak navazují na úspěchy, kterých dosáhli společně se svým sbormistrem Lumírem Pivovarským ve VPS OU. Patří mezi ně významná ocenění z četných domácích i mezinárodních sborových soutěží, koncertování v Evropě i řadě mimoevropských zemí, např. v Japonsku, Mexiku a Brazílii. V současné době působí sbor pod vedením Mgr. Petry Rašíkové, jedné z nejnadanějších studentek prof. Pivovarského.

CHORUS OSTRAVA často vystupuje na slavnostních akcích Technické univerzity Ostrava a koncertuje nejen v Moravskoslezském kraji a v České republice, ale také v zahraničí. Historie sboru zahrnuje množství úspěšných koncertních vystoupení na sborových festivalech a soutěžích na Slovensku, ve Francii, Německu, Polsku, Rakousku, Rusku, Španělsku a Singapuru.

V roce 2012 byl CHORUS OSTRAVA oceněn stříbrnou medailí na Mezinárodní soutěži Franze Schuberta ve VÍDNI. Začátkem roku 2014 si CHORUS OSTRAVA odvezl z III. GDAŃSKého mezinárodního festivalu pěveckých sborů zlatou medaili a absolutní vítězství, stříbrné pásmo získal na tradičním adventním festivalu v polském KRAKOVĚ. V červenci roku 2015 získal sbor zlaté a stříbrné pásmo na prestižním festivalu The Singing World v ruském PETROHRADU. Koncem roku 2015 byl CHORUS OSTRAVA oceněn dvěma zlatými pásmy a zvláštní cenou za dramaturgii na Mezinárodním festivalu adventní a vánoční hudby v BRATISLAVĚ. Rok 2016 přinesl CHORUSU OSTRAVA 1. místo na Mezinárodního sborového festivalu Zlatna vila v PRIJEDORU v Bosně a Hercegovině mimo jiné za nejlepší provedení soudobého díla. Léto roku 2017 vyvrcholilo oceněním 3 zlatých pásem a absolutním vítězstvím v kategorii A na mezinárodní soutěžním festivalu pěveckých sborů v SINGAPURU http://www.orientaleconcentus.com/. Porota 1. ročníku soutěžního festivalu VOCE MAGNA konaného na podzim roku 2017 v ŽILINĚ ocenila CHORUS OSTRAVA opět zlatým pásmem.

CHORUS OSTRAVA spolupracuje s Janáčkovou filharmonií Ostrava, Komorním orchestrem Janáčkovy konzervatoře v Ostravě, Moravskoslezskou Sinfoniettou, Sdružením hudebníků Příbor a rovněž cimbálovou muzikou Kotci z Frýdlantu nad Ostravicí.
Repertoár sboru zahrnuje téměř všechny žánry sborového zpěvu, od vokální polyfonie, přes spirituály a úpravy lidových písní až k dílům současných autorů.
Na uměleckou kvalitu sboru má vliv i to, že někteří jeho členové řídí vlastní pěvecké sbory a mnozí z nich se také výrazně prosazují v domácích i zahraničních soutěžích.

Sborová příprava a zkoušky probíhají každé pondělí v přízemí budovy E, děkanátu Ekonomické fakulty Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava, Havlíčkovo nábřeží 3120/38a, Ostrava - Moravská Ostrava od 18 do 21 hodiny.