Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)Deutsch (DE-CH-AT)

Chorus Ostrava, pěvecký sbor při Ekonomické fakultě
Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava

Partneři:

Ekonomická fakulta VŠB

ostrava lg

účast na Mezinárodním soutěžním festivalu "Orientale Concentus" v Singapuru byla realizována s finanční podporou Statutárního města Ostravy.

MKCR

účast na Mezinárodním soutěžním festivalu "Orientale Concentus" v Singapuru byla realizována s finanční podporou Ministerstva kultury České republiky

ostrava lg

Statutární město Ostrava podpořilo projekt "Chorus Ostrava na Mezinárodním festivalu sborového umění "The Singing World".

 Hinterschmiding

NV-PRO PO

GIVT box 211 211

 

 


Partnerství s bavorskou obcí Hinterschmiding

V hezkém jarním dni, v pátek 3.května, odjížděl autobus ze známého místa před Kulturním domem Ostrava, s rozšířenou „posádkou“ Chorusu, směr Jižní Čechy, a ještě kousek dále za česko-německou hranici, do malé dolnobavorské obce Hinterschmiding.

Ti, láskou ke zpívání až překypující, ihned počali „své zpěvy“. Autobusem taktéž trvale kolovalo občerstvení všeho druhu, průběžně se tak slavilo hned několik aktuálních narozenin a jiných událostí naráz!

Tak je tomu vždy – standard byl i tentokrát ve všech ohledech dodržen.

V podvečer nás v kulturním sále májově vyzdobeného cílového místa odpočinku – celostátně uznávaného rekreačního střediska, přivítala řízná místní dechovka, a přestože se mělo jednat o oficiální uvítací část, někteří tancechtiví se počali okamžitě veselit. „Duše“ celé této události, pan kulturní „pověřenec“ Alois Seidl, měl ale vše pod kontrolou. Pronesl krátký, leč srdečný uvítací projev. Stejně tak učinila i prezidentka Chorusu Adélka, a následně též starosta obce Bělotína a současně člen sboru, Eda Kavala. Všichni říkali to stejné, všichni přátelsky a srdečně projevili radost nad setkáním za účelem stvrzení přátelství a hezkého prožití několika společných dní.

A nastalo vzájemné zdravení se, poté „rozchod“ na ubytování.

Ráno po snídani jsme autobusem vyrazili za krásami a pozoruhodnostmi bavorské přírody. Navštívili jsme části Bavorského národního parku, obdivovali faunu i flóru, načež jsme rádi přijali pozvání k vydatnému obědu a bavorskému pivu. Krásný výlet pokračoval až do pozdních odpoledních hodin.

Pan dirigent Jan Mlčoch nedal jinak, než že se před večerním koncertem bude zkoušet, a tak se spěchalo zpátky. Někteří již v koncertním oblečení jsme se sešli ve známých prostorách místního kostela, kde se, v krásně znějících chrámových prostorách, uskutečnilo naše sborové vystoupení.

Poté nastala ta nejvážnější část naší návštěvy v Hinterschmidingu – protokol oficiálního stvrzení dlouho již trvajícího partnerství.

Při projevech vedení na obou stranách nikdo neskrýval dojetí spojené s radostí nad tím, že přátelství mezi „národy“ obcemi Hinterschmiding a Bělotín, ozdobeného také partnerstvím členů smíšeného pěveckého souboru „Chorus Ostrava“, tady žije a chce nadále žít! A to je dobře! To je moc dobře!

A pak nastalo opět veselení, se vším, co k němu patří, vše však citelně v duchu nově aktualizovaného smluvního partnerství, stvrzeného podpisem nové partnerské smlouvy.

Následné spontánní veselí záhy překonalo bariéru oficiálnosti, a jak to tak mezi přáteli u vínečka bývá, vše přešlo do volné zábavy.

Harmonika „Lojzíčka“ navozovala česko-německý repertoár, a dlouho udržovala tu správnou slavnostní náladu všech zúčastněných. Při zpěvech, tanci a též konzumaci místních domácích specialit jsme se už po půlnoční „uzavírací hodině“, s přáním dobré noci, po skupinkách, jen neradi rozcházeli do ubytovacích míst, do rodin našich přátel, kde se však většinou ještě dlouho spát nešlo.

Na nedělní ranní mši, jako již tradičně, zpíval náš sbor opět. Ve svátečních prostorách jsme tak znovu měli možnost, každý sám, a vlastně tak všichni společně, vnímat atmosféru obyčejného, ale opravdového „člověčenství“, zazpívat všem přítomným, a tím také sobě, a vnímat se přitom navzájem.

Následný nezbytný nedělní oběd byl opět „bavorsky“ velkolepý!

A po závěrečném přípitku se zase zpívalo, úplně nakonec - Lojzíčkova sborová bavorská hymna - jednou forte, podruhé tiše a nakonec brumendo.

Znělo to smutně, až pateticky, přitom však majestátně, věrně a opravdově.

Partnerství je krásná věc.

 

Helmut König

006-1